مقایسه pvc و upvc

PVC (پی وی سی) (پلی وینیل کلراید) (PolyVinyl chloride) معمولی است، از لحاظ فیزیکی مقاوم اما سبک وزن است و خاصیت پلاستیکی خود را دارد و انعطاف‌پذیر است.

UPVC (یو پی وی سی) (Unplasticized PolyVinyl Chloride) به معنای این است (پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی) ،در واقع UPVC همان PVC است که غیر پلاستیکی شده است و سخت و محک شده است و این محصول در ایالات متحده آمریکا UPVC نامیده می‌شود و از سال ۱۹۸۰ در اروپا به UPVC تغییر نام داد.

تفاوت لوله PVC و UPVC:

PVC و UPVC عمدتا از مواد مشابه ساخته شده‌اند. پلی وینیل کلرید PVC پلیمری است که می‌تواند گرم شود و قالب‌گیری شود تا ترکیبات بسیار سخت و قوی مانند لوله را ایجاد کنند. از آنجا که خواص سفت و سخت آن یک بار تشکیل شده است، تولید کنندگان اغلب پلیمرهای پلی‌استر را به PVC متصل می‌کنند. این پلیمرها لوله‌های پی وی سی را قابل انعطاف‌تر می‌کنند و به طور کلی کار ساده‌تر را انجام می‌دهند. هنگامی که UPVC تولید می‌شود، این عوامل پلاستیسیته حذف می‌شوند که تقریبا همانند لوله چدن خواهد بود. تفاوت اصلی بین لوله پی وی سی و لوله  یو پی وی سی این است که UPVC  حاوی فتالات یا BPA  است و این باعث می شود که ازآن بتوان  برای انتقال آب استفاده نمود، و همچنین  مقاومت آن  در برابر آتش بیشتر بوده،  لذا ایمن تر است.

مواد UPVC اغلب جایگزین چوب در هنگام ساختن قاب های پنجره  شده است و در سالهای اخیر در زمینه صنعت ساختمان موفقیتهای زیادی بدست آورده است. لوله های UPVC همچنین جایگزین مناسبی برای لوله های ساخته شده از چدن و لوله کشی فاضلاب، و ناودان  شده اند.

یکی ازپرکاربرد ترین سیستم های لوله کشی در دنیا در حال حاضر استفاده از لوله های upvc است ،  زیرا مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی ، قابلیت تحمل در دمای بالا و دمای  پایین ، نقطه تحمل بالا در برابر فشارهای مختلف ،  زمینه ساز این کاربرد شده است. لوله های یوپی وی سی انعطاف پذیری کمتری نسبت به لوله های پی وی سی معمولی دارند ،  اما برگشت پذیری به چرخه تولید آنها بیشتر است.

رزین پی وی سی برای اولین بار باید با مواد افزودنی و تغییر شکل دهنده به منظور ایجاد ترکیب وینیل مورد استفاده در تولید محصولات مختلف  ، ترکیب شود. با توجه به استحکام بالای آن، این ترکیب می تواند حالات مختلفی را از طریق پرس کردن ،  قطع و شکل دادن به آن تجربه کند. مکمل های شناخته شده به عنوان روان کننده در ترکیب با مخلوط برای بهبود انعطاف پذیری  پی وی سی و کمک به آن در طی مرحله  پرس اضافه می گردد.

نگرانی هنوز در مورد ایمنی مواد پلاستیکی  با توجه به حضور فتالات و BPA  موجود درمواد افزودنی وجود دارد ، با این وجود گزارشات اثرات سوء بر سلامت از در معرض قرارگرفتن  و فرایند تولید ،  توسط تعدادی از سازمان ها از جمله EPA  و FDA تنظیم شده است. در پاسخ به این نگرانی ها، سازندگان وینیل در حال حاضر با ارائه محصولات upvc  به عنوان یک جایگزین و به عنوان محصولی که در آن از مواد پلاستیکی استفاده نمی شود را ارائه کرده اند.

پی وی سی به عنوان جایگزینی برای لوله های مس و آلومینیوم استفاده می شود و در خطوط فاضلاب، سیستم های آبیاری و سیستم های گردش استخر مورد استفاده قرارمی گیرد اما لوله های upvc به جای اکثر لوله های پلاستیکی در جهان می تواند مورد استفاده واقع شود.این لوله ها در برابر فرسایش شیمیایی بسیار مقاوم هستند و با دیواره داخلی نرم وصافی که دارند، انتقال آب در درون خود را بسیار سهل میسازند. این لوله ها فوق العاده سفت ، قوی و مقرون به صرفه هستند و به همین علت است که برای خطوط فاضلاب و لوله های فاضلاب بیرونی استفاده می شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *